Rysslandsbloggen

Lär dig om de ryska lagen, del 6: Årets nykomlingar

Årets två nykomlingar är FC Ural och Tomj. Två lag med liknande förutsättningar som blir spännande att följa den här säsongen.

 

Namn: FC Ural
Grundades: 1930
Budget: 20 miljoner Euro
Ägare: Sverdlovsk länsregering
Arena: Central Stadium (kapacitet: 27,000)

Igår spelade Ural sin första match i Rysslands högstadivision på mycket länge och det var mot mästarna, CSKA Moskva. 2-2 blev resultatet vilket såklart får ses som en bra start i ligan med tanke på att de ställdes mot ett mycket mer namnkunnigt lag. Ural är ett lag som förmodligen är rätt så okänt för de flesta av er. Årets trupp består också till stor del utav relativt okända namn men det finns åtminstone några som har rutin från RPL sedan tidigare – den som fått stå i rampljuset allra mest på sistone är förstås tvåmålskytten från igår, 32-årige Spartak Gognijev som bland annat spelat i CSKA och Alanija tidigare. Gognijev stod för imponerande 22 mål på 38 matcher i FNL förra säsongen.

Viktigt att också ha rutin där bak i Ryska premier leauge som är en liga där många lag är starka offensivt och samtidigt gärna slår vakt om sin ledning. I backlinjen finns rutinerade Belezjorov (många matcher för bland annat Volga och Krylja Sovetov) och i mål 24-årige Pomazan (tidigare spelat i bland annat CSKA och Krasnodars reservlag, just nu utlånad från Anzji).

Kort historik om laget
Laget bildades år 1930 och den första titeln kom 1936 då laget vann stadsmärsterskapet i Sverdlovsk (dåvarande namnet på Ekaterinburg). 1936 debuterande man i Sovjetcupen där man förlorade i 1/128-final mot grannarna från Tsvetmet. Det var betydligt fler lag i cupen på den tiden alltså och man blev i alla fall ”topp 256”.

1945 spelade laget för första gången i det Sovjetiska ligasystemet (tidigare hade man bara deltagit i Sovjetiska cupen).

1969 deltog klubben i sovjetiska högstadivsionen för första och enda gången efter att ha vunnit Sovjetiska division I där man besegrat stora och kända lag som Zarja, Neftji, Krylja Sovetov, Ararat och Lokomotiv. Man slutade sedan på en 20:e plats.

Under sovjettiden var det framförallt i cupen som laget hade ett par framgångar med kvartsfinaler vid tre tillfällen – 1966, 1968 och 1991.

Efter Sovjets förfall fick Uralmasj (dåvarande namn på klubben) chansen att spela i högsta ligan där man tillbringade hela fem år mellan 1992 och 1996. De bästa resultaten blev en åttonde plats 93 och 95. 1996 gick laget till semifinal i Intertotocupen.

Nästa stora framgång för Ural dröjde över 10 år och även den här gången var det i cupen det hände. 2008 gick laget tll semifinal i Ryska cupen efter att ha besegrat premier-liga lag som Lokomotiv, Kuban och Saturn på vägen.

Den senaste framgången var förstaplatsen i Ryska FNL och nu återstår det att se om man kan tangera sin 8:e plats i högsta divisionen, något som lär bli en tuff uppgift.

Klubbens tidigare namn
1930- 1932 – Uralmasjstroj
1933 – 1946 – Uralmasjzavod
1947 – 1957 – FC Avangard
1958- 59 – FC Masjinostroitelj
1960 – 2002 – FC Uralmasj
2003 – FC Ural

 

 

Namn: FC Tomj Tomsk
Grundades: 1957
Budget: 20 miljoner Euro
Ägare: Tomsk länsadministration, Rosneft, Gazprom Neft
President: Sergej Zjvatjkin (guvernör över Tomsk län)
Arena: Trud Arena (kapacitet: 15,000)

Tomj från Tomsk åkte ur Premier-liga 2012 men har alltså snabbt tagit sig tillbaka in i finrummet. Som tränare har man rutinerade Anatolij Davydov som starkt förknippas med Zenit efter många säsonger i klubben som både spelare och tränare. Tomj har också en del erfarna spelare, till exempel Nikita Bazjenov och Renat Sabitov som tillsammans spelat en bra bit över 100 matcher i Spartak, anfallaren Kirill Pantjenko som kom nu senast från Mordovija och inte minst lagets kapten – den vitryska backen Sergej Omeljantjuk som tidigare spelat i bland annat Lokomotiv, Rostov och Terek.

Kort historik om laget
Under sovjettiden kom klubbens största framgång i Sovjetcupen säsongen 1959/60 då man lyckades ta sig till kvartsfinal. Annars var Tomj något av ett jojo-lag under denna period och huserade i tre olika divisioner mellan 1957 och 1991.

År 1995 fick Tomj en ny stark sponsor – Östoljebolaget (Vostotjnaja Neftenaja Kompanija), något som höjde klubbens mål och ambitioner. Det dröjde dock till 1997 innan laget tog sig till Division 1 (nuvarande FNL). Sedan har klubben kämpat väldigt länge för att ta sig till högsta divisionen i Ryssland.

I början av 2000-talet rekryterades Valerij Petrakov till tränarstaben från Torpedo och han satte genast igång med att köpa en hel del erfarna spelare för att nå det utsatta målet – avancemang till högstaligan. Men det var alltid något som stod i vägen för det sibiriska laget och man missade Premier-liga platsen med några få poäng.

År 2004 anslöt amatörtränaren Aleksander Gostenin och det var med honom som man till slut lyckades ta det sista steget upp i högstadivisionen efter en katastrofal start som sedan omvandlades till en serie av 27 segrar på 36 matcher. Gostenin fick dock lämna laget inför första säsongen i RPL då han saknade den tränarlicens som krävdes för att träna ett lag i högstaligan (”Professionell tränarlicens A”).

Tomj var med i Premier-liga från 2005 fram till 2012 och har haft en del kända tränare som Bysjovets och Nepomnjatsjij, samt spelare som Pogrebnjak och Dzjuba.

Klubben har haft en del finansiella svårigheter från runt 2010 till sin senaste säsong i RPL då bland annat en del toppolitiker fick blanda sig i för att rädda laget från konkurs.

Deras bästa placeringar i ryska ligan är likt Ural en åttonde plats vid två tillfällen – 2006 och 2010. 2008 tog man sig till semifinal i Ryska cupen.

Klubbens tidigare namn:
Burevestnik (1957)
Tomitj (1958, 1961-1963)
Sibelektromotor (1959-1960)
Torpedo (1964-1967, 1974-1978)
Tomles (1968-1973)
Manometr (1979-1987)

ryssland
Tillbaka till bloggen

KOMMENTARER

Inga kommentarer

Skriv din kommentar:

Läs villkor och regler för våra forum.