Jonas Hanssons blogg

Nya ansikten: Reims

Med en tiondeplats i Ligue 2 som nykomlingar förra året var det en del som trodde att Reims hade skrällpotential även den här säsongen. Och jo, Reims (uttalas såhär som du får höra om nu trycker på den blå pilen – vilket för dem utan några kunskaper om det franska språket låter sinnessjukt ologiskt) skrällde allt, man låg etta under stora delar av säsongen, även om man tappade lite på slutet. Man klarade dock av en andraplacering och gick därmed upp till högstadivisionen för första gången på 33 år.

Det är Frankrikes första storklubb detta. Tänk er ett Lyon fast på 50-talet. En stark ägare som fixade storstjärnor och det blev en bunt ligatitlar och ett par Europacupfinaler. Som ni dock har märkt så har det gått sämre i modern tid för laget från den stora Champagnestaden uppe i nordöstra Frankrike. Under 90-talet genomgick klubben ett ekonomiskt stålbad och tvingades till namnbyten och grejer, men efter det har tongångarna varit lite positivare. Man spelar sina hemmamatcher på Stade Auguste Delaune som renoverades om och var klar 2008, den tar drygt 20 000 åskådare. Med andra ord en klart godkänd Ligue 1-arena. Stade de Reims, som är klubbens namn, har även fått in Jean-Pierre Caillot som ny president, en framgångsrik lokal affärsman som varit ett Reimsfan sedan unga år. Grunden för att ta sig uppåt igen har alltså funnits.

Det som krävdes var att den relativt unge Hurbert Fournier skulle bli tränare. Han är inte någon fantastisk tränare utan han har fortfarande mycket kvar att lära, men under hans tre år har laget nått eller till och med överträffat förväntningarna under varje säsong. Han bygger laget på en robust defensiv med en formation som är lik 4-2-3-1. Den sätter stora krav på att de offensiva spelarna ska sköta en stor del av anfallen helt själva. Kvalitet är nyckelordet för de offensiva spelarna.

Inför den här säsongen tappade man Krychowiak (tillbaka till Bordeaux) och Toudic (tillbaka till Caen och senare såld till Lens), men trots att det var bra spelare så var det inga spelare man stod och föll med. Istället är det framförallt mittbackarna Weber och Tacalfred (bägge kom med i årets lag i Ligue 2) som har gjort ett jättefint jobb. Framåt har Ghilas varit den stora stjärnan och när han inte funkat har lillebror Amalfitano och den gamle målgarantin Fauré gjort en hel del bra grejer. Deaux och Ca har även de agerat föredömligt som sopkvastar framför den egna backlinjen.

Nu får vi se hur laget klarar sig nästa år. Ghilas är bara på lån från Hull, men kan köpas loss för €1 miljon. Det intressanta där är att både Ghilas och Fauré stod på 14 ligamål inför sista omgången, bäst i hela ligan. Reims fick en straff i slutminuterna och det var Fauré som slog straffen, till Ghilas enorma besvikelse eftersom Fauré då gick upp i ensam skytteligavinst. Något som kan påverka lagmoralen? Nåväl. Saadi försvinner tillbaka till Saint-Étienne, en nyttig anfallsreserv men han går att ersätta. Amalfitano blev nyligen klar för Newcastle då hans kontrakt gick ut. Han har gjort det bra och det är en kvalitetsspelare, men han hade perioder under säsongen där han inte var helt avgörande för Reims framgångar. Om man scoutar rätt blir inte tappet alltför tungt.

Det som behövs i det här laget är Ligue 1-rutin. De få Reimsspelarna som har spelat i högstaligan har inte gjort det under några längre perioder, utan har varit truppspelare snarare än startspelare. Om man ska jämföra den här klubben med någon av den gångna säsongens nykomlingar, så är det nog Dijon som ligger närmast. En (oftast) stabil defensiv med några riktigt bra spelare framåt, men en ung tränare som inte känns ”färdig” och en trupp som inte riktigt är Ligue 1-material. De kan överraska, men de lär förmodligen slåss om nytt kontrakt ända in i de sista omgångarna.

****

Det händer en hel del på transferfronten och jag orkar inte riktigt skriva ned alla rykten. Nedan följer de officiellt klara övergångarna. Notera alltså att jag inte har skrivit ut spelarna som har utgående kontrakt, men ännu inte gjort klart med någon ny klubb. Betyget är satt ur den köpande klubbens perspektiv.

Claude Puel ny tränare för Nice
Ett perfekt val för Nice, det bästa de kunde få. 5/5

Steeve Elana (Brest till Lille, gratis)
En av ligans bästa målvakter den här säsongen ska få sitta på bänken nästa säsong. Grym värvning av Lille, Elana kan nog acceptera ett år på bänken för chansen att få spela Champions League. 5/5

Omar Daf (Brest till Sochaux, gratis)
Kultliraren återvänder till klubben han representerade så länge. Kommer bidra med rutin i ett ungt lag, men inte mycker mer. 2/5

Sadio Diallo (Bastia till Rennes, €4 miljoner)
En av Ligue 2:s bästa spelare, känns som han har potential att gå riktigt långt, men var det han som Rennes behövde? 3/5

Romain Grange (Châteauroux till Nancy, okänd summa)
Verkar vara en liten chansning. Enligt Nancy är han ”den bästa spelaren i Ligue 2” – nja, hans teknik kanske är i toppskiktet och han har ett bra tillslag, men det saknas lite fysik. Dock en sund värvning. 3/5

Abdou Rahman Dampha (Neuchâtel Xamax till Nancy, gratis)
Orkade inte med kaoset i Neuchâtel Xamax. Finns potential, gratis är gott etc., men frågan är hur mycket speltid det blir. 2/5

Julian Palmieri (Istres till Bastia, gratis)
En egen produkt som återvänder och fungerar som en bra truppspelare. 3/5

Spelare som lämnar Ligue 1

Claudio Beavue (Troyes till Châteauroux, okänd summa)
En av Châteaurouxs bästa spelare när han var utlånad dit. De hade en köpklausul som de aktiverade. Synd, Troyes hade nog haft nytta av honom.

Éric Mouloungui (Nice till Al Wahda, €750 000)
Bra värvning av Al Wahda, han kommer att kuta sönder många försvar i Förenade Arabemiraten. Nice behöver bygga något nytt för att etablera en mer pålitlig offensiv, fast det var ändå en av deras absolut bästa offensiva spelare. Småtungt tapp.

Jean Calvé (Nancy till Caen, gratis)
Nancy kommer inte att sakna honom. Hög lön, medioker ytterback.

Éverton Santos (PSG till Seongam, gratis)
”Mjaha?” är känslan över detta. En obetydlig spelare.

Bakaye Traoré (Nancy till Milan, gratis)
Har haft en väldigt bra period under våren. Nancy lär hitta en okej ersättare, men ingen som är lika bra.

Romain Amalfitano (Reims till Newcastle, gratis)
Reims hade behövt lägga ned pengar och energi på annat än att ersätta Amalfitano.

Det sägs också att Hazard har kontraktserbjudanden från Manchester United, Manchester City och Chelsea och han kommer bestämma sig innan 2:a juni (om han inte ändrar sig igen…). Bayern Münchens intresse för Giroud har svalnat. Martin går nog till Lille. Rémy troligen en Spursspelare i sommar. Valbuena förlänger sitt Marseillekontrakt till 2017. PSG lär värva några kvalitetsspelare, osäkert vilka, och även behålla Sakho. Och mycket, mycket mer…

/J
https://twitter.com/#!/jonas_hansson

Jonas Hansson
Tillbaka till bloggen

KOMMENTARER

 • ChristopherWH

  Jag är inte så insatt i Fransk fotboll, men hoppas kunna bli.
  Hur kommer det sig, tror du, att OM har ‘kollapsat’ som de gjort i år?
  Var dom inte redo för spel på flera fronter? För mycket förändringar i truppen/styret?

  Har som sagt ingen koll, finner det bara märkligt att ett lag tappar från CL till 10:e plats på en säsong. En dålig säsong minst sagt.

  Om de tappar Rémy i sommar, kommer de kunna ersätta honom med någon likvärdig eller är klubben illa däran både ekonomiskt och statusmässigt efter denna säsongen?

  • http://twitter.com/jonas_hansson Jonas Hansson

   Framförallt har det varit några saker:

   1. Det har inte varit helt friktionfritt i styrelserummet.
   2. Truppen är för svag och tunn för att orka med att gå långt i fyra turneringar. Framförallt i offensiven har spelare som Gignac, Brandão och lillebror Ayew inte varit tillräckligt bra ersättare.
   3. Deschamps lyckades inte vända de två långa formsvackorna tillräckligt snabbt.
   4. Det är lätt att man inte ger de där extra procenten i matcherna när man vet att man inte har särskilt mycket att spela för. Hade man gjort det kanske de hade haft drygt 10 poäng till.
   5. Man tappade Heinze och Taiwo inför säsongen utan att få något betalt eftersom deras kontrakt gick ut.

   Det finns en mängd mindre andra orsaker också (och säkert någon större som jag har glömt bort), men det här är väl de huvudsakliga delarna.

   Rémy tror jag man klarar av att ersätta, åtminstone om man får de £15 miljonerna det pratas om. Så himla duktig är han inte.

   /J

   • ChristopherWH

    Hur tror du fortsättningen på detta blir då, nästa säsong?
    Kommer de nu, med färre matcher att spela, kunna plocka fler poäng och hänga med i toppen av ligan som de gjort de senaste säsongerna?
    Eller tror du att de kommer få det fortsatt svårt om de inte har ”tur” med värvningarna och plockar in spelare som börjar prestera mer än vad de kostade?

    • http://twitter.com/jonas_hansson Jonas Hansson

     Nja, de spelar ju i Europa League, så det blir inte så många färre matcher. Däremot lär de inte lägga lika mycket energi på Europa League som de gjorde med Champions League.

     De lär vara topp-5, oavsett hur många miljoner de lägger ned på värvningar, men om de vill slåss om titeln krävs det ett par-tre riktigt bra värvningar.

     /J

 • http://lyon-forums.com/vive-la-france/ BIM

  Loic Remy är borta ur EM-truppen! Vill också slå ett slag för U20/U23-turneringen i Toulon. Matcherna visas på Eurosport/Eurosport2. Frankrike har nu 2 vinster och är vidare till semi. Och dom spelar härlig fotboll!

  • http://twitter.com/jonas_hansson Jonas Hansson

   En rätt lustigt turnering. Alltid trevlig att kolla på, men en underlig blandning talanger.

   /J